Cegła klinkierowa – materiał tradycyjny?

Wykorzystanie klinkieru w budownictwie jednorodzinnym ma w Europie wieloletnią tradycję, a i w Polsce cieszy się coraz to większym zainteresowaniem. Co jest więc powodem popularności materiałów klinkierowych w budownictwie?
Niewątpliwie na stabilną kondycję rynkową tego materiału wpływa jego trwałość, odporność zarówno na działania skrajnych temperatur jak i uszkodzenia mechaniczne. Klinkier gwarantuje imponującą izolację akustyczną oraz niezwykle dobrą izolację termiczną. Dom zbudowany z cegły klinkierowej zapewnia jego mieszkańcom ciepło w miesiącach zimowych oraz odpowiedni mikroklimat podczas upałów.

Czym więc jest ten materiał?

Klinkier to tworzywo ceramiczne otrzymywane przez wypalanie glinu w temperaturze bliskiej 1300° C. Właściwości klinkieru zależą w największym stopniu od tlenku wapniowego zawartego w glinie. Klinkier występuje w wielu odmianach i ogromnej liczbie kolorów oraz faktur.

Z klinkieru wytwarza się cały szereg produktów:

• cegły elewacyjne
• cegły kominowe (cegły pełne)
• cegły profilowane i elementy wykończeniowe (np. pokrywy ogrodzeniowe, parapety klinkierowe, ceramiczne płyty podłogowe)
• płytki elewacyjne
• klinkier brukowy

W odniesieniu do jednego z najpopularniejszych materiałów stworzonych z klinkieru – cegły klinkierowej da się rozróżnić multum rodzajów pozornie tylko jednego produktu.
W zależności od zastosowanego w produkcji materiału cegły posiadają różne barwy i kolory, obejmujące w zasadzie całą paletę kolorów.
Mało tego, w ofercie dostępne są cegły szkliwione, jakie dzięki szkliwieniu charakteryzują się stanowczym spadkiem nasiąkliwości szkliwionej powierzchni, co w efekcie podnosi w wyższym stopniu wytrzymałość na zabrudzenia.
Innym wariantem cegieł są cegły angobowane o szorstkim licu. Przed procesem wypalania są one traktowane zawiesiną szlachetnej glinki – angoby.
Cegła klinkierowa jest jednakże jednym z najdroższych materiałów klinkierowych. Mnóstwo osób które pragną nadać remontowanemu lub budowanemu domowi atrakcyjny design, jednak nie stać ich na cegłę klinkierową, decydują się na zastosowanie klinkierowych płytek elewacyjnych, które zatrzymując cenione właściwości cegły klinkierowej w aspekcie trwałości wyglądu są tańsze w zakupie, ze względu na mniejszą trudność produkcji oraz mniejszą ilość używanego w produkcji materiału.

Warto również nadmienić iż w produkowane w Polsce płytki klinkierowe takich producentów jak np. Klinkier Przysucha czy CRH Klinkier zyskują uznanie na całym świecie.

Więcej informacji na temat stosowania klinkieru w budownictwie znajdą Państwo na stronie Centrum Klinkieru: www.centrumklinkieru.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*
Website